Skip to content

105 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2001

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block19
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class47
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,722
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,200
21%
Improvement Value:$336,500
79%
Total Assessment$427,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,904+0.2%
2024$12,878+1.1%
2023$12,741-8.8%
2022$13,970-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 17773, Page 1198

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

DeedBook 4472, Page 34Recorded1/14/1998