Skip to content

602 Charles St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block257
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,292
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
43%
Improvement Value:$102,400
57%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,394+0.2%
2024$5,384+1.1%
2023$5,326+0.0%
2022$5,325-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 5858, Page 657

Property Sale

Sale
$53,000

To:

DeedBook 4242, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1909