Skip to content

207 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2000
Apartment

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 6, 2009

Property Information

Block258
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description8 APTS
Dwellings8
ZoningR-25
Sq Footage6,300
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
32%
Improvement Value:$481,200
68%
Total Assessment$711,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,848+2.0%
2024$21,414+1.1%
2023$21,187+22.7%
2022$17,272-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft6,300DeedBook 6038, Page 817Recorded4/13/2009

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4458, Page 668