Skip to content

618 Cortlandt St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2005

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block258
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
31%
Improvement Value:$167,800
69%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,217+0.2%
2024$7,202+1.1%
2023$7,126+0.0%
2022$7,123-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000

To:

DeedBook 19584, Page 577

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 17403, Page 1967Recorded1/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 4963, Page 884Recorded10/5/2001