Skip to content

135 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block21
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SCB&F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,191
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,700
37%
Improvement Value:$146,000
63%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,990+0.2%
2024$6,976+1.1%
2023$6,902+0.0%
2022$6,900-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914