Skip to content

618 Donald Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2006

Property Information

Block282
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-A-CC-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,706
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
43%
Improvement Value:$163,100
57%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,632+0.2%
2024$8,614+11.2%
2023$7,745+0.0%
2022$7,743-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

DeedBook 4840, Page 475Recorded11/1/2000

Property Built

Built

Year Built: 1949