Skip to content

564 Carson Ave.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$173,900
Last Sale Date
Mar 13, 2013

Property Information

Block285
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,258
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
51%
Improvement Value:$107,600
49%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+0.2%
2024$6,594+8.9%
2023$6,053+3.3%
2022$5,861-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$173,900

From:

To:

Sq Ft1,258DeedBook 6443, Page 839Recorded4/9/2013

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,258DeedBook 6371, Page 295Recorded7/30/2012

Property Built

Built

Year Built: 1919