Skip to content

630 Hommann Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block287
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-1U-DG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,284
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
49%
Improvement Value:$127,200
51%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,549+0.2%
2024$7,534+16.2%
2023$6,485+0.0%
2022$6,483-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929