Skip to content

650 Raritan Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 18, 2007

Property Information

Block293
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,800
58%
Improvement Value:$82,400
42%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,919+0.2%
2024$5,908+1.1%
2023$5,845+0.0%
2022$5,843-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 5849, Page 401

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,200Recorded7/27/2007

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 5065, Page 721Recorded7/9/2002

Property Built

Built

Year Built: 1919