Skip to content

110 Harrison Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2002

Property Information

Block30
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
41%
Improvement Value:$132,600
59%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,782+0.2%
2024$6,769+1.1%
2023$6,697+0.0%
2022$6,695+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$103,500

From:

To:

DeedBook 4366, Page 444Recorded10/31/1996

Property Built

Built

Year Built: 1947