Skip to content

699 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$565,242
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block352
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-A-CL-2U
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage2,050
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,100
30%
Improvement Value:$157,800
70%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,846+0.2%
2024$6,832+1.1%
2023$6,759+0.0%
2022$6,757+8.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,242

To:

DeedBook 19810, Page 93

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 17647, Page 1438Recorded10/9/2019

Property Sale

Sale
$99,000

To:

DeedBook 4525, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1909