Skip to content

781 Stephen Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Sep 16, 1998

Property Information

Block387
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,643
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
51%
Improvement Value:$121,900
49%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,458+0.2%
2024$7,443+1.1%
2023$7,364+0.0%
2022$7,362-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

From:

To:

Sq Ft1,643DeedBook 4564, Page 482Recorded11/2/1998

Property Built

Built

Year Built: 1957