Skip to content

789 Stephen Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block387
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,412
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
49%
Improvement Value:$130,100
51%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+0.2%
2024$7,690+1.1%
2023$7,608+10.7%
2022$6,870-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 18364, Page 1847Recorded3/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1957