Skip to content

785 Stephen Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block387
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,412
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
53%
Improvement Value:$111,100
47%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,132+0.2%
2024$7,118+1.1%
2023$7,042+0.0%
2022$7,040-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957