Skip to content

235 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2023

Property Information

Block45
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2SF}4G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,745
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,300
33%
Improvement Value:$202,500
67%
Total Assessment$302,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,135+0.2%
2024$9,117+1.1%
2023$9,020+0.0%
2022$9,017-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 4877, Page 399Recorded2/6/2001

Property Built

Built

Year Built: 1901