Skip to content

291 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1931
Industrial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 3, 2004

Property Information

Block71
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1SCB, WHS
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage622
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
59%
Improvement Value:$17,800
41%
Total Assessment$43,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,370-0.0%
2024$1,370+1.0%
2023$1,357-0.3%
2022$1,360-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft622DeedBook 5368, Page 568Recorded8/11/2004

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

DeedBook 4862, Page 221Recorded1/3/2001

Property Built

Built

Year Built: 1931