Skip to content

212 Sherman StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1974

Last Sale Date
Nov 9, 2017

Property Information

Block79
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,184
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
26%
Improvement Value:$278,200
74%
Total Assessment$376,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,350+0.2%
2024$11,327+1.1%
2023$11,207+0.0%
2022$11,203-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974