Skip to content

229 Grant St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1891

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Mar 30, 2017

Property Information

Block80
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-3G-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,386
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
49%
Improvement Value:$96,900
51%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,732+0.2%
2024$5,721+1.1%
2023$5,660+0.0%
2022$5,658-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6974, Page 470Recorded4/28/2017

Property Sale

SaleMulti
$110,000

From:

To:

DeedBook 4673, Page 425Recorded8/19/1999

Property Built

Built

Year Built: 1891