Skip to content

348 Colfax St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block81
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,761
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
35%
Improvement Value:$160,400
65%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+0.2%
2024$7,431+9.6%
2023$6,780+0.0%
2022$6,778-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 18439, Page 1778Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 4758, Page 848Recorded3/24/2000

Property Built

Built

Year Built: 1901