Skip to content

1235 Monroe AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 22, 1995

Property Information

Block1504
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionDAY CARE
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,547
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
16%
Improvement Value:$837,100
84%
Total Assessment$992,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,828+7.7%
2024$13,762+11.5%
2023$12,338-2.0%
2022$12,591-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 5461, Page 950Recorded11/28/1995

Property Built

Built

Year Built: 1940