Skip to content

830 Dunlewy StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block1801
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,405
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,900
57%
Improvement Value:$297,200
43%
Total Assessment$692,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,223+13.4%
2024$9,016+46.3%
2023$6,162+6.1%
2022$5,807+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 9294, Page 6998Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8489, Page 9936

Property Built

Built

Year Built: 1920