Skip to content

1510 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1880

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block1801
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,400
67%
Improvement Value:$175,300
33%
Total Assessment$523,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,624+13.4%
2024$6,722+24.4%
2023$5,405+6.6%
2022$5,068+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,035DeedBook 9126, Page 6073Recorded8/12/2015

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 8125, Page 8887

Property Built

Built

Year Built: 1880