Skip to content

831 Central AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1968

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block1801
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,200
70%
Improvement Value:$185,300
30%
Total Assessment$626,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,009+11.9%
2024$8,947+64.6%
2023$5,437+5.7%
2022$5,142+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 9545, Page 4188NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968