Skip to content

817 Central AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block1801
Lot43
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$347,800
59%
Improvement Value:$241,600
41%
Total Assessment$589,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+11.4%
2024$7,789+27.5%
2023$6,108+6.6%
2022$5,728+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,336DeedBook 9754, Page 2668Recorded9/2/2025

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8488, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1920