Skip to content

600 Cookman Ave, Unit 206Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 24, 2011

Property Information

Block2404
Lot8.07
QualifierC0206
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,100
30%
Improvement Value:$483,200
70%
Total Assessment$690,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,111+10.5%
2024$9,149+20.6%
2023$7,589+5.3%
2022$7,206+9.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 8892, Page 5671

Property Built

Built

Year Built: 1920