Skip to content

908 Main Street, Unit 2bAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$93,975
Last Sale Date
Oct 31, 2008

Property Information

Block2706
Lot14.03
QualifierC1202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage771
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
30%
Improvement Value:$232,100
70%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+10.5%
2024$4,564+16.2%
2023$3,926+2.3%
2022$3,837+9.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$93,975
DeedBook 8746, Page 3969

Property Built

Built

Year Built: 2004