Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 404Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block3208
Lot3.18
QualifierC0404
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
30%
Improvement Value:$418,800
70%
Total Assessment$598,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,014+7.5%
2024$8,389+5.2%
2023$7,971+5.3%
2022$7,568+9.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 9590, Page 7318Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 8944, Page 4274Recorded4/19/2012

Property Built

Built

Year Built: 2007