Skip to content

1211 Grand Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 2006

Last Sale Price
$404,500
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block3503
Lot6.04
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage853
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
30%
Improvement Value:$364,800
70%
Total Assessment$521,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851+10.5%
2024$7,104+18.4%
2023$6,001-1.1%
2022$6,065+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$404,500

From:

To:

Sq Ft853DeedBook 9456, Page 3041Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$357,000

From:

To:

Sq Ft853DeedBook 9263, Page 4814Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft853DeedBook 9176, Page 2977Recorded7/20/2016

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook 8588, Page 5158

Property Built

Built

Year Built: 2006