Skip to content

218 Second Ave, Unit 103eAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block3901
Lot1.03
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,900
30%
Improvement Value:$333,500
70%
Total Assessment$476,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,247+7.4%
2024$6,745+29.4%
2023$5,212+3.3%
2022$5,045-2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 8428, Page 7707

Property Built

Built

Year Built: 1920