Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 5bAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 14, 2018

Property Information

Block3704
Lot2.40
QualifierC0502
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage814
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,700
30%
Improvement Value:$279,300
70%
Total Assessment$399,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,644+12.6%
2024$5,903+29.4%
2023$4,561+4.3%
2022$4,372+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft814DeedBook 9289, Page 757Recorded5/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 8432, Page 9275

Property Built

Built

Year Built: 1920