Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 3bAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block3704
Lot2.18
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage814
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
30%
Improvement Value:$260,400
70%
Total Assessment$372,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+12.6%
2024$5,504+29.4%
2023$4,253+4.3%
2022$4,078+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft814DeedBook 9504, Page 7602Recorded4/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 8905, Page 6775

Property Built

Built

Year Built: 1920