Skip to content

316 Sixth Avenue Unit 1eAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block3606
Lot1.05
QualifierC0105
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
30%
Improvement Value:$308,800
70%
Total Assessment$441,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,070+12.6%
2024$5,392+36.1%
2023$3,963+5.4%
2022$3,761+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 9703, Page 2768Recorded9/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1987