Skip to content

316 Sixth Avenue Unit 2eAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block3606
Lot1.11
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage580
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,100
30%
Improvement Value:$250,000
70%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,914+12.6%
2024$4,364+36.1%
2023$3,207+5.4%
2022$3,044+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft580DeedBook 9748, Page 8567Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft580DeedBook 9182, Page 5675NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/26/2016

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 8522, Page 1512

Property Built

Built

Year Built: 1987