Skip to content

1019 Bangs AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2008

Last Sale Price
$129,500
Last Sale Date
Aug 22, 2008

Property Information

Block601
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
14%
Improvement Value:$124,700
86%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,289+3.0%
2024$2,223+9.8%
2023$2,024+6.3%
2022$1,904+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 8738, Page 7290

Property Built

Built

Year Built: 2008