Skip to content

30 De Witt AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2013

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 13, 2014

Property Information

Block903
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,854
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
10%
Improvement Value:$181,100
90%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,181-5.5%
2024$3,367+61.8%
2023$2,081+6.3%
2022$1,958+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,854DeedBook 9071, Page 8705NU CodeCOAH housing (21)Recorded7/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 2013