Skip to content

1031 Bangs AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Sep 1, 2009

Property Information

Block601
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,838
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
34%
Improvement Value:$421,900
66%
Total Assessment$639,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+8.1%
2024$8,834+22.8%
2023$7,197+7.0%
2022$6,728+13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 8806, Page 6238

Property Built

Built

Year Built: 1920