Skip to content

22 Avenue AAsbury Park, NJ 07712

Built 1940

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block806
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
37%
Improvement Value:$158,800
63%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,835+2.3%
2024$3,748+39.1%
2023$2,694+12.3%
2022$2,399+7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 9626, Page 167Recorded11/30/2022

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 9287, Page 7471NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940