Skip to content

26 Avenue AAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block806
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
30%
Improvement Value:$214,500
70%
Total Assessment$306,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+0.8%
2024$4,697+134.2%
2023$2,005+16.7%
2022$1,718+14.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,112DeedBook 9506, Page 9384NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$50,800
DeedBook 8862, Page 9487

Property Built

Built

Year Built: 1930