Skip to content

43 Grand AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1967

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block68
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,000
64%
Improvement Value:$229,300
36%
Total Assessment$635,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,575+4.0%
2024$9,203+7.9%
2023$8,528-0.0%
2022$8,529+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 9430, Page 7036Recorded7/31/2020

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4750, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1967