Skip to content

91 E Highland AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1915

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block68
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,019
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,400
75%
Improvement Value:$127,100
25%
Total Assessment$508,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,537+4.7%
2024$7,198+8.8%
2023$6,616+0.3%
2022$6,594+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft1,019DeedBook 9041, Page 6368Recorded10/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1915