Skip to content

93 E Highland AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 19, 2009

Property Information

Block68
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,800
68%
Improvement Value:$202,400
32%
Total Assessment$631,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,617+4.6%
2024$9,198+10.4%
2023$8,334+0.0%
2022$8,332+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 8792, Page 8903

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8792, Page 8903

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 8408, Page 8077Recorded10/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1904