Skip to content

105 E Highland AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block68
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,400
72%
Improvement Value:$164,700
28%
Total Assessment$584,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,177+5.3%
2024$8,715+14.1%
2023$7,639+0.1%
2022$7,632+5.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949