Skip to content

108 E Washington AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1927

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 1, 1990

Property Information

Block68
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,048
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,400
76%
Improvement Value:$121,900
24%
Total Assessment$503,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+4.8%
2024$7,112+7.0%
2023$6,648+0.3%
2022$6,626+4.4%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4995, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1927