Skip to content

80 E Washington AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1945

Last Sale Price
$574,000
Last Sale Date
Oct 17, 2022

Property Information

Block68
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,280
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,200
71%
Improvement Value:$168,800
29%
Total Assessment$592,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,768+5.8%
2024$10,181+16.8%
2023$8,715-0.0%
2022$8,717+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$574,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9624, Page 7229Recorded11/17/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5004, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1945