Skip to content

150 Hawthorne AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block1114
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,400
50%
Improvement Value:$254,300
50%
Total Assessment$511,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+12.8%
2024$7,031+20.5%
2023$5,834+6.1%
2022$5,498+10.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930