Skip to content

118 Lawrence AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1988

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Mar 27, 2010

Property Information

Block201
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,704
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,400
37%
Improvement Value:$567,500
63%
Total Assessment$902,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,826+26.3%
2024$11,737+3.2%
2023$11,372+7.3%
2022$10,596+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8826, Page 6160

Property Built

Built

Year Built: 1988