Skip to content

125 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block204
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2S-F-L-1U
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,900
32%
Improvement Value:$836,900
68%
Total Assessment$1,233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,034+52.2%
2024$13,819+35.6%
2023$10,190+0.9%
2022$10,100+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 9252, Page 1753Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5989, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1900