Skip to content

626 Marion RdNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block2707
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description2SFV1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,674
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,800
62%
Improvement Value:$174,300
38%
Total Assessment$461,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,321+11.5%
2024$6,563+4.0%
2023$6,312+11.5%
2022$5,661+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962