Skip to content

624 Marion RdNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2009

Property Information

Block2707
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,294
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,800
52%
Improvement Value:$267,900
48%
Total Assessment$554,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,988+17.7%
2024$6,786+6.2%
2023$6,389+6.9%
2022$5,977+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962