Skip to content

509 Roberta RdNeptune, NJ 07753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2011

Property Information

Block2707
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,075
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,800
52%
Improvement Value:$264,000
48%
Total Assessment$550,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,864+6.7%
2024$8,308+5.7%
2023$7,862+6.5%
2022$7,385+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972